Nästa artikel
Premium Cajsa Jahn och Malin Reuterswärd är medförfattare till boken "Autism och Adhd i skolan – handbok i tydliggörande pedagogik". Special Nest har träffat dem för ett samtal om individanpassad utbildning, inkludering i skolan och läraryrkets likheter med detektivarbete.
Malin Reuterswärd och Cajsa Jahn är lärare och har under tio år arbetat i resursklassen på Vasaskolan i Danderyd. Här går elever med npf och verksamheten har byggts upp av lärarna. På väggen i hallen sitter bilder på vilket väder det är idag och vilka kläder det kräver när man ska gå ut. I klassrummet står en time timer lutad mot tavlan och på bänkarna ligger hörselskydd. På vita tavlan, bredvid schemat med bilder för skoldagens alla moment, sitter en varningstriangel med
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Så sopar du banan för smidigt julfirande vid autism och adhd
- Selektivt ätande hos barn med autism – så kan föräldrar hjälpa
- Unik forskning om föräldrar till vuxna autistiska barn som bor kvar hemma: "Kring de här föräldrarna finns en forskningslucka"
- Så här funkar WISC-testet
- Mentalisering – att se sig själv utifrån och andra inifrån
- Dopamin – nyckelspelaren i hjärnans belöningssystem
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor