Varje år delar Psykiatrifonden ut ett fördomspris till en person eller verksamhet som på ett betydande eller nyskapande sätt motverkar fördomar kring psykisk sjukdom, psykiska funktionsnedsättningar eller psykisk ohälsa i bredare bemärkelse. Special Nest har skrivit om detta tidigare.
I år tilldelas priset Pebbles Karlsson Ambrose med motiveringen:
”För att hon med stort mod och personligt engagemang har arbetat mot fördomar om psykisk sjukdom och för en modern psykiatri präglad av vetenskap och omtanke”.
Pebbles Karlsson Ambrose är författare och krönikör. Hon jobbade i femton år med reklam och PR innan hon insjuknade i en psykossjukdom. Nu jobbar hon i liten skala med att skriva och hålla föreläsningar. Hon är bloggare för 1177 Vårdguiden och tidningen Vårdfokus. Hennes nyaste bok kom ut förra året och heter ”Vid vansinnets rand”. Tidigare har hon publicerat bland annat ”Jag vet inte var psykoser kommer ifrån”.
Populärt innehåll idag
- Därför lockas många autistiska personer av lajv – ny forskning
- Är min partner rätt för mig? Maria Farm förklarar relations-OCD
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Gott nytt år önskar Special Nest – med våra mest lästa artiklar 2025
- Särskild undervisningsgrupp för elever med autism – så funkar det på Opalen: "Många elever har negativa erfarenheter från skolan"
- 10 märkliga saker neurotypiker gör
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer