Nästa artikel
Premium Hur samexisterar man med sitt barn utan att behöva lämna bort det? Helena är en av många föräldrar som lever i en ständig kamp för sin son, som har autism och intellektuell funktionsnedsättning. Trots mycket hjälp från LSS är situationen svår att hantera. Special Nest har intervjuat henne.
När Lukas föddes för 13 år sedan kände Helena direkt att han var annorlunda. – Han svårt att amma, och jag upplevde inte munrörelserna som normala. Första veckan när jag var hemma tittade han överallt utan i ögonen. Lukas är Helenas andra barn och hon märkte stor skillnad från det första. – När jag bar Lukas var han spänd i kroppen och höll ut armarna som ett flygplan, rakt ut åt sidorna. Jag fick liksom gå igenom dörröppningar åt sidan. Och när han låg på golvet l
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- 10 tips på böcker med npf-fokus inför semestern
- Allt mer fokus på samspelet mellan funktion och miljö vid autism och adhd
- Från lidande till autistiskt välbefinnande – unik forskning om en förbisedd fråga: "Vi är inte vana att prata om positiva sidor"
- "Jag är psykolog men hade inte hört talas om PDA tidigare"
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- 10 märkliga saker neurotypiker gör
- Försäkring vid npf-diagnos – ett snårigt skydd