Det kan vara personer med npf-diagnoser men det kan också vara de som inte har en diagnos men ändå har svårigheter i vardag, skola och arbetsliv. Boken bidrar med kunskap, från den teoretiska förståelsen till praktiska konsekvenser och strategier i vardagen.
– Grundidén med boken är att korta avståndet mellan teoretisk förståelse om hur hjärnan fungerar, som ofta är komplicerad, och pedagogiska strategier. Man behöver förstå varför man gör som man gör i bemötandet med personer med npf eller andra svårigheter, säger Kenth Hedevåg.
Bokens illustrationer är gjorda av Tommy Hagman, diagnostiserad med Aspergers syndrom, vars specialintresse är att teckna kaninbilder. I "När mallen inte stämmer" befinner sig kaninerna i olika situationer som beskrivs i texten.
Populärt innehåll idag
- Barns egna synsätt på adhd har betydelse för upplevelsen av stress
- ”Appen löser inte allt – men den kan ta bort vardagsfriktion”
- Så kan läskrisen vändas: 8 artikeltips om läs- och skrivundervisning
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Kontroversiell läkare tillbakavisar kritik mot sina metoder
- Extra utmanande tonår