Nästa artikel
Premium LÄSARFRÅGA: Hej! Jag är lärare. I min skola har vissa elever med npf olika belöningssystem. Ofta handlar det om att de ska göra något skolarbete, sitta tysta eller komma i tid för att få tid vid datorn. I vissa klasser har man också belöningar för hela klassen, exempelvis att om alla elever duschar efter gympan under en månad får de glass. Jag är kritisk.
Hej! Vilken intressant och aktuell fråga du lyfter. På många skolor har det blivit allt vanligare att använda olika system för att belöna vad man anser är rätt beteenden eller skolämnesprestationer i ett specifikt sammanhang. Att man använder sig av dessa system i skolmiljö är egentligen inte så märkligt eftersom det brukar få stor effekt precis i början när de införs och motivationen att göra ”rätt” ökar hos eleven. Plötsligt kommer Kalle i tid efter rasten och Lotta s
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Behandling med bumetanid kan vara fördelaktig för vissa barn med autism – enligt unik svensk studie: "Ett värdefullt framsteg"
- Nytt vårdstöd ska korta adhd-kön till vuxenpsykiatrin
- Imvi Labs vill förbättra ögonens läsförmåga med VR-teknik
- Så här funkar WISC-testet
- När motorn saknas - om ADD
- Är visuella stöd en björntjänst? Specialpedagogerna bemöter myterna: "Inte handfallen av att det abstrakta blir visuellt"
- Intryckskänslighet vid autism – 7 intressanta lästips