Nästa artikel
Premium Personer med en neuropsykiatrisk funktionsnedsättning, som försvårar studierna, kan ges studiemedel för en högre studietakt än vad de faktiskt läser. Det kan ses som en fördel under själva studietiden – men innebär för de flesta även högre studieskuld.
Personer med npf eller andra funktionsnedsättningar omfattas av rättigheten att kunna läsa i lägre takt än vad de får utbetalt studiemedel för. Förutsättningen är att de uppfyller följande tre kriterier: Du måste lägga ner mer tid än normalt på dina studier på grund av din funktionsnedsättning. Du har utnyttjat alla stödåtgärder som skolan erbjuder, men klarar ändå inte att studera i normal studietakt. Du har intyg som styrker din funktionsnedsättning, för dyslexi k
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Kärlek på samma frekvens – därför väljer autister ofta varandra
- Vanliga relationsproblem vid autism – och hur ni löser dem
- Sommarläsning del 2: Att ljuga
- "Språkförmågan är starkt påverkad hos barn med autism"
- Så kan personer med autism lyckas i dejting och kärlek
- Stöd istället för skuld – hon sprider kunskap om obesitas vid autism
- Tidigare stöd för barn med autism – nytt arbetssätt ger goda resultat i Angered: "Minskar glappet mellan olika instanser"