Nästa artikel
      
    
  Premium Förskolans resursbrist kan orsaka ett barns behov av särskilt stöd. Detta enligt vittnesmål som inkom under Förskoleupproret #pressatläge. Den bokaktuella pedagogikforskaren Linda Palla är bekymrad över konsekvenserna när barn tidigt märker att de inte lyckas lika bra som sina skolkamrater – och då riskerar att få en problemstämpel på sig.
      Cleo är fem år gammal och går på en genomsnittlig förskola. Hon har därmed 14 klasskamrater och två lärare, bara en av dem har en förskollärarexamen. Som vanligt bombarderas Cleo med intryck – ljudnivån är hög och hennes lärare är överväldigade. När Cleo blir knuffad rinner bägaren över och hon får ett utbrott. Det är inte första gången det händer. Bilden som växer fram hos Cleos stressade förskollärare är en flicka som stjäl tid, energi och arbetsglädje. Lärarn
Liknande innehåll
          Annons
          
    
          
        
          Populärt innehåll idag
- Behandling med bumetanid kan vara fördelaktig för vissa barn med autism – enligt unik svensk studie: "Ett värdefullt framsteg"
- Värt att veta om dyskalkyli – 5 lästips om en relativt okänd diagnos
- Ny forskning om svårbedömda grupparbeten – kan blyghet tolkas som okunskap?
- Nytt vårdstöd ska korta adhd-kön till vuxenpsykiatrin
- Så arbetar Ånge med att förebygga och vända frånvaro i skolan
- Så här funkar WISC-testet
- Intryckskänslighet vid autism – 7 intressanta lästips
 
         
