Nästa artikel
      
    
  Premium Antalet adhd-relaterade besök i vuxenpsykiatrin har ökat kraftigt – så mycket att diagnosen nu är en vanligare orsak till vårdkontakt än depression. Trycket riskerar att tränga undan patienter med större behov, men ett uppdaterat vård- och insatsprogram för adhd ska förskjuta fokus från diagnos till funktion. ”Förhoppningen är att de med lindrigare svårigheter framöver ska få snabbare hjälp inom primärvården”, säger psykologen Gunilla Granholm.
      Antalet besök för vård vid adhd inom den öppna vuxenpsykiatrin ökade med hela 45 procent mellan 2022 och 2024. Under 2024 var adhd och liknande tillstånd huvuddiagnosen vid ungefär 15 procent av besöken och därmed en vanligare besöksorsak än depression, enligt siffror från Sveriges kommuner och regioner. – Vuxenpsykiatrin är belastad, söktrycket är högt och trots att en stor andel av resurserna redan nu läggs på utredning hinner man inte hålla jämna steg, utan väntetider
Liknande innehåll
          Annons
          
    
          
        
          Populärt innehåll idag
- Nytt vårdstöd ska korta adhd-kön till vuxenpsykiatrin
- Behandling med bumetanid kan vara fördelaktig för vissa barn med autism – enligt unik svensk studie: "Ett värdefullt framsteg"
- Ny forskning om svårbedömda grupparbeten – kan blyghet tolkas som okunskap?
- Alexitymi: När känslorna finns men orden saknas
- Npf-gåtan: ”Mängden medicinska händelser verkar ha betydelse”
- De skapar gemenskap för föräldrar till hemmasittare
- "Autister övar hela livet på att fungera ihop med neurotypiker"
