Nästa artikel
Premium Kurser i npf för personalen och en ny organisation för att möta elevernas behov. Det var två viktiga ingredienser i Borås kommuns framgångsrika npf-projekt – vilket ledde till ökad närvaro och förbättrade resultat för eleverna.
Målet med det så kallade AST-projektet var att elever med autismspektrumdiagnos som Borås stad tidigare köpte platser till i andra kommuner, skulle kunna få sin undervisning i hemkommunen. Samtliga grundskolor i staden fick en baskunskap om anpassningar, nivå 1, som innebär förståelse för vad autism är och hur det påverkar personen ifråga, för att kunna tillämpa lämpliga pedagogiska strategier. Tre högstadie- och tre mellanstadieskolor utsågs till så kallade nivå 2-skolor oc
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Är visuella stöd en björntjänst? Specialpedagogerna bemöter myterna: "Inte handfallen av att det abstrakta blir visuellt"
- Värt att veta om dyskalkyli – 5 lästips om en relativt okänd diagnos
- Skolor i Stockholm testar senare skolstart för elever
- Så arbetar Ånge med att förebygga och vända frånvaro i skolan
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Så här funkar WISC-testet