Nästa artikel
Premium Tidigare forskning visar på högre förekomst av autism i multietniska populationer. En ny studie i Göteborg har kommit fram till samma resultat. Vården behöver hitta nya sätt att arbeta för att möta de behov som finns, menar psykologen Petra Linnsand. Ett sådant nytt arbetssätt används i den multietniska stadsdelen Hjällbo i Göteborg.
– Genom att erbjuda både utredning och insatser i samma team vill vi motverka glapp i vården, där familjerna riskerar att falla emellan. Hjällbosamverkan småbarn finns i familjernas närmiljö och vi ser att vi når fler barn och deras familjer, säger Petra Linnsand till Special Nest. Petra Linnsand är psykolog och arbetar inom Specialistcentrum Barn och Unga vid Angereds Närsjukhus i Västra Götalandsregionen, i småbarnsteamet Hjällbosamverkan småbarn. Hon har lång erfarenhet som
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Föräldrar till barn med npf gynnas av att öva på psykologisk flexibilitet – ny avhandling: ”Många tänker att de inte duger”
- Ny bok om phonics: "Läsinlärning ska inte lämnas åt slumpen"
- Kamouflering av autistiska drag kan leda till ökad biologisk stress
- Engelska – en språklig frizon för autistiska elever?
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Samir Badran om adhd-diagnosen: "Jag har problem med struktur i mitt liv"
- ”Ofrivilliga blinkningar är vanligast”