Nästa artikel
Premium Det pratas alltmer om kopplingen mellan skolans pedagogik och den kraftiga ökningen av antalet adhd-diagnoser – men skulle samma sak kunna gälla förskolan? Det menar i alla fall debattören Madeleine Lidman, grundare av Hemmaföräldrars nätverk. Hon efterfrågar forskning om hur förskolans stimmiga miljö med stora barngrupper och låg personaltäthet påverkar hjärnans utveckling hos barnen. ”Det är ett känsligt ämne, men jag hoppas att någon modig hjärnforskare kan titta närmare på detta”, säger hon till Special Nest.
Special Nest rapporterar regelbundet om den svåra skolsituationen för elever med neuropsykiatriska diagnoser som adhd och autism. Till exempel visar forskning att elever med autism har betydligt högre frånvaro och lägre måluppfyllelse än elever utan diagnos – även elever med adhd missar i högre utsträckning att nå kunskapsmålen, enligt studier. I en intervju i Special Nest nyligen argumenterade Johan Söderlund, överläkare och specialist i psykiatri, för att det framför allt
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Tips: 15 Npf-vänliga julklappar
- Hon skriver om livet med tvångssyndrom och kronisk migrän
- Lista: 10 npf-vänliga julklappstips
- Mobbning vid autism och adhd: 4 lästips
- Så här funkar WISC-testet
- Från lidande till autistiskt välbefinnande – unik forskning om en förbisedd fråga: "Vi är inte vana att prata om positiva sidor"
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"