Nästa artikel
Premium Flytta fokus från att släcka bränder på individnivå till att arbeta förebyggande, strategiskt och främjande med tillgängliga lärmiljöer för alla. I en ny bok föreslår specialpedagogerna Anna Bengtsson och Ida Necovski att dagens föråldrade syn på specialpedagogens roll borde ge vika för en mer modern vision.
Hej Anna! Du har ihop med specialpedagogkollegan Ida Necovski skrivit boken Specialpedagog – med kompetens att utveckla skolan. Vill du berätta litegrann om din yrkesbakgrund? – Jag arbetade länge som 1-7-lärare inom svenska, SO och engelska. 2008 var jag färdigutbildad specialpedagog och har sedan dess haft denna roll. Min drivkraft har varit och är att bidra till att skapa en skolmiljö som är bra för alla elever, och en nyckel för att lyckas med det är att arbeta förebyggande oc
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Från lidande till autistiskt välbefinnande – unik forskning om en förbisedd fråga: "Vi är inte vana att prata om positiva sidor"
- Lista: 10 npf-vänliga julklappstips
- Så här funkar WISC-testet
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- 5 lästips om vikten av fysisk rörelse
- Omdiskuterad utredning: Så borde elevhälsan förändras