Nästa artikel
Premium Många elever med autism och adhd missar kunskapskraven och därmed en biljett till gymnasiet. En ny rapport av Skolinspektionen visar att flera granskade skolor ofta inte klarar att möta elevernas behov av extra anpassningar och att utredningar om särskilt stöd dröjer – eller uteblir. ”Huvudmännens ansvarstagande har varit svagt vad gäller att skapa en välutbyggd elevhälsa och tydliga rutiner för det här arbetet”, säger utredaren Johanna Fredman.
När en elev riskerar att missa läroplanens mål ska skolan enligt lag agera skyndsamt för att stötta eleven, bland annat genom att på olika sätt tillgängliggöra undervisningen genom så kallade extra anpassningar. Detta är mindre ingripande stödåtgärder som exempelvis visuella stöd för att strukturera skoldagen och kunna ta till sig undervisningen bättre. Om de extra anpassningarna bedöms vara otillräckliga måste läraren anmäla detta till rektorn, som ansvarar för att en utr
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Ny forskning: Tydlig koppling mellan adhd och övervikt hos barn
- Så kan vården lyckas med behandling av psykiatrisk samsjuklighet vid autism: "Många får inte hjälp och deras lidande förlängs"
- Intryckskänslighet vid autism – 7 intressanta lästips
- Forskare sågar skoltrender: "Att elever har olika lärstilar är en myt"
- Så här funkar WISC-testet
- Mentalisering – att se sig själv utifrån och andra inifrån
- Från tjat till prat – ny bok om samtalsmetoder som kan underlätta vardagen för familjer med npf: "Bara ord är ofta inte tillräckliga"