Nästa artikel
Premium Tidiga insatser i en språkutvecklande och språkligt tillgänglig miljö kan göra stor skillnad för barn med språkstörning. Det är något alla vuxna kan tänka på hemma och i förskolan, menar logopederna Anna Eva Hallin och Christina Reuterskiöld. De har skrivit boken "Värt att veta om språkstörning" där de ger många konkreta råd.
– Det finns massor vi kan göra för barn med språkstörning genom att erbjuda språkligt tillgängliga miljöer. De språkliga kraven har ökat idag i skolan och i samhället, samtidigt som det finns en större andel flerspråkiga. Därför är det så viktigt att språkstörning uppmärksammas och på många sätt är det är samma slags stöd som behövs i båda fallen, säger Anna Eva Hallin. Anna Eva Hallin är legitimerad logoped och har redan under många år forskat och undervisat vid
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Modellen som ska få fart på elevens läsning: Simple View of Reading
- ”Skrämmande hur lite de vuxna förstår om problematisk frånvaro”
- Återhämtningsforskaren: ”Måste vara inflätat i vardagen, varje dag”
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Efterlängtat mångmiljonanslag till forskning om flickor med adhd
- Bente Danielsson lanserar Funkity som svar på funkisföräldrars adminbörda: ”Vi gör människor funktionshindrade genom systemet”
- Kaosteknik – bemötande av NPF