Nästa artikel
Premium Att ha en kontaktperson kan vara som att ha en betald kompis, det menar Karin Österman som själv har kontaktperson via LSS. Stödformen är en viktig samhällsinsats, berättar Michell Malmgren på Riksförbundet frivilliga samhällsarbetare, RFS. Samtidigt är det många kommuner som inte klarar att tillgodose behovet av kontaktpersoner, enligt en rapport från Socialstyrelsen. Special Nest tittar närmare på frågan.
Kontaktperson är en frivillig insats och kan beviljas antingen via lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS, eller socialtjänstlagen, SoL. Att ha en kontaktperson kan innebära att få hjälp att bryta ofrivillig isolering. Att vara kontaktperson kan innebära att ge hjälp så att en medmänniska kan växa. För att få veta mer om hur det kan fungera har Special Nest intervjuat Karin Österman som har en kontaktperson och Michell Malmgren på Riksförbundet frivilliga sam
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Behandling med bumetanid kan vara fördelaktig för vissa barn med autism – enligt unik svensk studie: "Ett värdefullt framsteg"
- Värt att veta om dyskalkyli – 5 lästips om en relativt okänd diagnos
- Ökat intresse för sinnesintryckens roll vid autism
- Så arbetar Ånge med att förebygga och vända frånvaro i skolan
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Hon forskar om synestesi: ”De upplever världen på ett annat sätt”
- Är visuella stöd en björntjänst? Specialpedagogerna bemöter myterna: "Inte handfallen av att det abstrakta blir visuellt"